14 Temmuz 2014 Pazartesi

Gazze: Öğrenmek Zırlamaktan Daha Zordur

Filistin'de Gazze'de olanlar yüreğimizi parçalıyor. Peki ceset resimleri paylaşıp zavallı gibi kendimizi acındırmaktan başka yapacak şeyimiz yok mu, mesela:

- Filistin ve kutsal toprakların elimizden ne zaman nasıl çıktığını biliyor muyuz? Allenby'nin ordusuna 1917'de tek kurşun sıkmadan bu toprakları terkeden sarı saçlı mavi gözlü Osmanlı subayı kimdi acaba?

- Araplar neden bize başkaldırdı, Sakallı Cemal paşa kimdir, bölgede Osmanlı devletinin politikalarını bırakıp aşiretleri devlet karşısına geçirene kadar kaç arap aşiret reisini keyfekeder astırdı? Savaştan sonra arap isyanına yolaçmaktan yargılanıp mahkum oldu, biliyor muyuz? 

- Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı çok biliyoruz, Gazze'li ölen çocuklara ağlaşıp resimlerini paylaşana kadar bu konularla ilgili 2 kitap alıp okumayı düşündünüz mü?

- İttihat Terakki denen şeyin ne olduğunu biliyor muyuz, Cumhuriyet döneminde Anzac köpeklerini "dost milletin evlatları" ilan edip mezarlıklarını inşa ederken düşmana karşı yanımızda savaşan araplardan tiksinmeyi ve köpek ismi vererek tepeden bakmayı nasıl başardık? 

- İsrail'i kuran elit nerede nasıl yetişti, devletin kurucusu David ben Gurion İstanbul'da hangi okulda okumuştur, bir din devleti kuran bu adam nasıl ateist olur, siyonizm nedir biliyor muyuz? 

- Bilgi güçtür ne demek hiç düşündük mü, bilmediklerimizin eksikliğini hissetmiyor muyuz, dünyanın her yerinde boğazlanan müslümanların ortak özelliğinin cahil kitleler olması tesadüf mü yoksa? 

- 2001 krizine yol açan maliye politikalarını uygulayan hükumet hangi partilerden oluşuyordu, ülke milli gelirinin yarısını uluslararası finans kurumlarına peşkeş çeken politikaların mimarı Stanley Fischer şu anda hangi ülkenin merkez bankası başkanıdır biliyor muyuz? Bu hükumette yer alan ve soygunculara peçete tutan tipler aramızda hala milliyetçiyiz diye dolaşıyorlar, yüzlerine tükürmemiz gerekmez mi? 

- Evet bu konularla ilgili kısmen de olsa bilgimiz yoksa Gazze'de o çocukları öldüren mekanizmanın ne olduğunu bilmiyoruz demektir. Ancak cahil cahil hamaset yaparız, kendimizi acındırırız. O çocuklar için birşeyler yapmak istiyorsanız önce bilgi sahibi olun, sonra fikriniz olsun sonra da neler yapılabileceğine kafa yormaya başlarız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme